Сонячні колектори
Однозначно, найпростішим і дешевшим способом отримання енергії загалом і сонячній енергії зокрема являється нагрівання звичайної води в сонячних колекторах. Давайте розберемося як саме працюють сонячні колектори. Сонячні промені, а саме, видима їх частина, проникають через скло, потрапляють на чорну пластину колектора і практично повністю поглинаються ним. Пластина випускає теплові інфрачервоні промені, які не можуть проникнути через скло назад. У іншому напрямі тепло не може вийти назовні за рахунок теплоізоляції. Затримане таким чином тепло сонячних променів переходить до теплоносія, який циркулює по металевих або полімерних трубках.
Уcтройство плоского сонячного колектора
Не так давно з'явилися сонячні колектори іншої конструкції. Такі колектори складаються з певної кількості скляних труб. Усередині кожної труби розміщена подвійна концентрична трубка а між стінками створений вакуум. По центральному патрубку в систему поступає холодний теплоносій. Коли теплоносій рухається по середньому каналу, він відбирає сонячне тепло з вакуумної трубки і за рахунок цього вже теплий агент потрапляє в систему опалення або гарячого водопостачання.
Також існують складніші і технологічніші види колекторів з вакуумними трубками, де для накопичення сонячного тепла застосовують пластини, на які нанесений напівпровідниковий матеріал. Така технологія дає можливість перетворити на тепло сонячне випромінювання ширшого спектру.
Окрім показаного, є колектори на основі вакуумних трубок, де для уловлювання сонячної радіації застосовані контактори з тепловою трубкою, пластини, покриті по усій довжині спеціальним шаром напівпровідника. Це дозволяє перетворити на тепло сонячну радіацію максимально широкого діапазону.
Облаштування колектора з вакуумними трубками
Найпоширеніша конструкція сонячного колектора передбачає розміщення накопичувально-акумулюючого бака гарячої води в комбінації з вакуумними трубками або пластинами. Такий бак встановлюють у верхній частині системи, для природної циркуляції води. У такому разі гарячіша вода довільно підніматиметься у бак, а вода з нижчою температурою циркулюватиме в порожнині трубок або пластин колектора. Для гарантії надійності циркуляції встановлюють спеціальні насоси.
На заході такі технології дуже добре зарекомендували себе і ефективно використовуються для гарячого водопостачання приватних будинків. Економія грошових і сировинних ресурсів, безвідходність і надійність роблять такі системи незамінними в найближчому майбутньому.
Може бути реалізований і складніший варіант, коли колектор під'єднують до окремого контура. Теплоносій, який циркулює в системі передає поглинене сонячне тепло через стінки теплообмінника в термоізольованый накопичувально-акумулюючий бак. За рахунок цього тепло яке отримала вода в сонячний час доби, можна використати у будь-який момент. Такий варіант може застосовуватися як для гарячого водопостачання так і для опалення. У тих випадках, коли енергії сонячного тепла не буде досить, в роботу автоматично включається електричний або газовий нагрівач. Таким чином Ви завжди матимете гарячу воду і теплий будинок з колосальною економією.
Найпопулярніші і перспективніші варіанти використання сонячного тепла в цілях теплопостачання, це системи, які мають у своєму складі сонячні колектори, бак-акумулятор і опалювальний котел, а можливо і тепловий насос. Така комбінація, гарантує стабільну роботу системи з найменшими витратами ресурсів. Бак-акумулятор у такому разі є загальним об'єднувальним для усіх складових системи теплопостачання.
Комбінований варіант теплопостачання
Науково доведено, що грамотне використання енергії сонця може забезпечити левову частку тепла для приватного будинку. Опубліковані звіти про проведення математичного моделювання найпримітивнішої водонагріваючої установки. Для реальних кліматичних умов в Україні раціонально використати сонячні колектори які працюватимуть упродовж 8 місяців, з березня по вересень. Якщо використати сонячний колектор площею 2 м2 і бак об'ємом 100 літрів, то в цей період року температура води буде гарантовано вища 37° C з вірогідністю 50-90%, близько 45°C з вірогідністю 30-70%, вище 55° C з вірогідністю 20-60%. Ці дані говорять про те, що в літній період Ваш будинок буде забезпечений повністю гарячою водою, а навесні і осінню треба буде лише зрідка використати звичні джерела енергії.