Елемент автономної каналізації: септик
Зіткнувшись з проблемою вибору автономної системи каналізації, необхідно отримати незалежну оцінку кожного з можливих варіантів. Нижче мова піде про обов'язковий елемент сучасного будинку - каналізаційний септик. Його використовують при будь-якому рельєфі і при усіх варіантах грунтів.
Загальний опис.
Септик є автономною очисною спорудою, що забезпечує, відповідно до діючих санітарних норм, високу міру очищення стічних вод. Такі конструкції можуть мати різну комплектацію і конфігурацію, які визначаються кліматичними і гідрологічними умовами місцевості передбачуваної установки.
Якщо ви зводите будинок для короткочасного проживання, то проблему утилізації стічних вод розв'язати відносно просто. Наприклад, для сім'ї з 3-4 чоловік досить облаштувати вигрібну яму із застосуванням будь-якої ємкості об'ємом 1,5…2 м3.
Проте такий варіант не підійде, якщо сім'я мешкатиме у будинку постійно. Вода в цьому випадку використовуватиметься для ванн, душа, миття посуду, періодично при пранні і прибиранні. У результаті витрата води може досягти 150-250 літрів на одного члена сім'ї. А якщо вона складається з 4 чоловік, в добу може витрачатися до 1 м3 води або 30 кубометрів в місяць. Тому, навіть якщо ви створите велику зливну яму, наприклад, об'ємом 15 м3, її доведеться викачувати не менше 2 раз на місяць, що не лише морочливо, але і спричинить щомісячні витрати в розмірі біля 1000 грн. Тому при будівництві системи каналізації приватного будинку одним-єдиним оптимальним правильним рішенням є установка септика.
Конструкції септиків.
Септиками називають вертикальні або горизонтальні резервуари, які складаються з однієї або декількох камер. В основу їх функціонування закладений процес гравітаційного відстоювання стічних вод з їх подальшим біологічним очищенням. Ці споруди бувають наступних видів:
- Септик малий однокамерний. Його установка виправдана при добовому споживанні води що не перевищує 1 кубічний метр.
- Септик малий двокамерний. Такий септик оснащений дренажною системою і має два резервуари, що відрізняються за об'ємом. Стічні води потрапляють спочатку у великий резервуар, в якому вони відстоюються. Великі фракції, що знаходяться в суспензії, осідають на дно і після обробки мікроорганізмами утворюють донний мул. У малому резервуарі за аналогічним сценарієм осідають дрібні частки. Вже прозора вода проходить остаточну доочистку в дренажній системі.
- Септик багатокамерний. Резервуарів в такому септику декілька, але його принцип роботи такий же, як і двокамерного. Очисна вода поступає в кожну ємність послідовно. За 10 днів вода очищається до такого рівня, що її можна використати навіть в побутових цілях.
До місця свого розміщення такі очисні облаштування особливих вимог не пред'являють. Септик можна встановлювати на будь-якій земельній ділянці, звичайно ж, з урахуванням правил експлуатації.
Типи септиків.
Питання з чого будувати септик – одне з ключових при зведенні заміського котеджу.
Нині використовуються 2 типи матеріалу:
Застосування цегли і монолітного бетону вважається анахронізмом.
Септик з міцного пластика. Нюанси установки.
Септик герметичний і має оптимальну форму, характеризується тривалим терміном служби, оскільки пластик не піддається корозійним процесам. Але, як завжди, без «ложки дьогтю» не обійшлося: такий септик, навіть, незважаючи на міцність пластика, може не витримати вагу товщі землі над ним. Виштовхуюча сила грунтових вод також може зробити негативну руйнівну дію. Звичайно, повністю виштовхнути септик із землі їй не вдасться, але деформація пластикової конструкції не виключається. Передбачливі хазяї іноді вирішують цю проблему шляхом створення бетонного каркаса для пластикового бака. Хоч це і трудомістко і, на жаль, вимагає додаткових фінансових витрат але ефективно, міцно і довговічно.
Септик із залізобетонних конструкцій. Особливості установки
В якості головних деталей в такому септику використовуються приблизно такі ж залізобетонні армовані кільця, як і при спорудженні водоносного колодязя. Необхідно відмітити, що ці залізобетонні конструкції ми самі виготовляємо на наших виробничих потужностях. У виритий глибокий котлован їх опускають за допомогою крану, одне за іншим.
Деякі нюанси.
При будівництві септика із залізобетону необхідно дотримуватися строгої горизонтальності дна котловану, а також виміряти його глибину перед монтажем кілець.
Для того, що б в залізобетонний септик не потрапляли дощові і грунтові води, що просочуються, стики кілець, кришки і люка необхідно герметизувати. Здійснюється це за допомогою цементного розчину чи інших будівельних сумішей, схожих за призначенням.
Установка кілець в піщаному грунті.
Проте в піщаному грунті необхідно застосовувати іншу технологію. З тієї причини, що пісок завалюється, вирити глибокий котлован проблематично. В цьому випадку все відбувається з точністю до навпаки: колодязь для септика копається всередині кілець за принципом створення колодязя для води. Згори розміщуються перекриття колодязів - кришки кілець, на які потім встановлюються люки металеві, пластикові або бетонні «люки-пігулки». Після завершення створення колодязів вводяться труби.
До плюсів септика із залізобетонних кілець можна віднести:
- Можна створити колодязь будь-якого об'єму.
- Міцність. По септику можна їздити на автомобілі, обкласти поверхню плиткою, і так далі
- Низька вартість. З цієї причини будівництво септика з використанням залізобетонних кілець користується величезною популярністю.
- Непримхливість в експлуатації.
Відмітимо: вищесказаним перелік тонкощів монтажу залізобетонних кілець не обмежується: пропрацювавши не один рік в цій сфері, ми накопили величезний досвід. Ми розв'яжемо проблему утилізації стічних вод найбільш ефективним способом і допоможем уникнути проблем в майбутньому. Адже термін служби побудованого нами септика із залізобетонних кілець вимірюється десятиліттями! Перш, ніж почати будівництво, ми оглядаємо ділянку і приймаємо рішення, природно, з урахуванням ваших вимог, про те, яка конструкція найбільш підходить передбачуваним умовам експлуатації, і тільки після цього приступаємо до будівництва. Причому робимо ми це професійно, швидко і якісно.